КОНСПЕКТ УРОКУ З ТЕМИ: «Леся Українка(Лариса Петрівна Косач ). . „Як дитиною, бувало…". Дитинство поетеси, роль
родини в її вихованні.
Неповторний світ дитинства в поезії. Образ мужньої, сильної духом дівчинки, її життєрадісний погляд на світ,
вільнолюбство, впевненість, розвинена уява»
МЕТА : продовжити знайомити учнів з поетичною творчістю Лесі Українки,
пов’язуючи її з біографією письменниці; проаналізувати ідейно-тематичне
спрямування та художні особливості поезії «Як дитиною, бувало…»; розвивати
вміння і навички виразного читання, культуру зв’язного мовлення, вміння
грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; розвивати інтерес
до наслідків власної праці; узагальнювати, систематизувати висновки;
активізувати словник учнів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Лесі
Українки; стоїчні риси характеру (мужність, цілеспрямованість, наполегливість).
РОЗВИТОК КЛЮЧОВИХ
КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ
(Компетенція в перекладі з латинської мови означає
коло питань, в яких людина добре обізнана, володіє знаннями і досвідом.
На думку доктора педагогічних наук Германа Селевка, компетенція – це готовність суб'єкта ефективно організувати внутрішні і зовнішні ресурси для постановки і досягнення мети.
На думку доктора педагогічних наук Германа Селевка, компетенція – це готовність суб'єкта ефективно організувати внутрішні і зовнішні ресурси для постановки і досягнення мети.
Спілкування державною мовою.
Це вміння усно і письмово висловлювати й тлумачити
поняття, думки, почуття, факти та погляди (через слухання, говоріння,читання,
письмо, застосування мультимедійних засобів). Усвідомлення ролі ефективного спілкування.
Уміння вчитися впродовж життя.
Здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і нави-
чок, організації навчального
процесу (власного і колективного), вміння визначати навчальні
цілі , оцінювати власні результати
навчання, навчатися впродовж життя.
Соціальна та громадянська компетентності.
Уміння працювати з іншими на результат, дотримання прав людини і підтримка
соціокультурного
різноманіття.
Обізнаність
та здатність до самовираження у сфері культури.
Здатність
розуміти твори мистецтва, формувати власні мистецькі смаки, самостійно виражати
ідеї, досвід та почуття за допомогою мистецтва.
Тип
уроку: засвоєння нових знань (урок-подорож до Музею одного дня)
Обладнання:
портрет Лесі Українки, бібліотека творів видатної поетеси, роздатковий
матеріал; відеофільм.
(Звучить тиха мелодія Ф.Шопена «Сутінки».
Заходить Леся Українка(мала дівчинка), в руках тримає дудочку)
Вчитель.
Ти, дівчинко, в які світи мандруєш?
Леся. Я – до людей.
Вчитель. А як твоє ім’я?
Леся. Леся.
Вчитель. А де зросла ти,
дівчинко вродлива?
Леся. Мене весна при лузі породила,
Заквітчана у проліски….
Водила вона мене за руку на лани.(Музика стихає)
…. Була я вільна і щаслива.
Та якось вдень, коли скінчилась злива,
Я на отаві дудочку знайшла, (звучить мелодія на сопілці, виконує учениця «АНДАНТИНО» М. Каркассі)
Обвітрену, стару- робітникову.
Заграла я й почула дивну мову ―
То мова муки людської була…
Заквітчана у проліски….
Водила вона мене за руку на лани.(Музика стихає)
…. Була я вільна і щаслива.
Та якось вдень, коли скінчилась злива,
Я на отаві дудочку знайшла, (звучить мелодія на сопілці, виконує учениця «АНДАНТИНО» М. Каркассі)
Обвітрену, стару- робітникову.
Заграла я й почула дивну мову ―
То мова муки людської була…
І я
тепер на шлях ступити мушу,
Я поспішаю…
Я до вас іду.
Я до вас іду.
Вчитель. Дорогі діти, ви, напевне, вже здогадалися з чиєю життєвою долею ми будемо знайомитися на
уроці? Присвятимо його людині, 30 років
свідомого життя якої були безупинним змаганням з хворобою.
Її ім’я ?
Діти: Лариса Петрівна Косач
А під яким псевдонімом вона знана в літературі та громадському
житті?
Діти: Леся Українка. Правильно.
Вчитель :Тож нехай наше знайомство з Лесею
Українкою стане для кожного уроком пізнання, відкриттям чогось нового, уроком
роздумів і аналізу. Бажаю усім плідної роботи.
Перебіг уроку
І. Організація класу
А щоб
урок ,справді, був плідним, то спробуймо позитивно на нього налаштуватися:
Учні разом:
Раді ми гостей вітати
І урок розпочинати.
Будемо навчатись гідно,
Швидко, весело і плідно.
От і добре. Розумники й розумниці.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Отож розгорнемо зошити і запишемо тему
уроку:
СЛАЙД1(презентація)
«Леся Українка (Лариса Петрівна Косач ). . „Як дитиною бувало…". Дитинство поетеси, роль
родини в її вихованні. Неповторний світ дитинства в поезії. Образ мужньої,
сильної духом дівчинки, її
життєрадісний погляд на світ, вільнолюбство, впевненість, розвинена уява»
СЛАЙД 2 (Завдання зачитує вчитель)
Вчитель :
А чого
ви очікуєте від уроку?(наскрізні вміння/ довільні відповіді учнів)
1. Я буду вчитись критично мислити.
2. Я хочу вчитись досліджувати щось нове.
3. А я хочу вміти творчо (креативно) мислити
.
4. А я
хочу так організувати свою
діяльність, щоб співпрацювати з іншими.
5. Я буду вчитись узагальнювати,
підводити підсумки.
6. А я буду читати вдумливо.
Мотивація
навчальної діяльності.
Вчитель:
Отже, звернемось до епіграфа уроку
Я була малою горда, -
Щоб не плакать, я сміялась
(Л. Українка)
- Як ви
розумієте слова Л. Українки?
(Леся Українка
була сильною особистістю, і вона не хотіла показувати свої почуття, хотіла
здаватися веселою, навіть тоді, коли на душі було сумно).
ПРАВИЛЬНО.
А урок наш сьогодні буде
незвичайний. Ми побуваємо в
Музеї
одного дня
СЛАЙД 3
і відвідаємо
різні зали. Ось наша умовна карта
подорожі (перелік усіх зал) СЛАЙД 4
Також нагадую,
що у вас були випереджувальні завдання: скласти поезію про Лесю Українку (до зали «Проба пера») , вивчити напам’ять поезії Лесі, які вам сподобалися,
підібрати цікавий матеріал про дитинство поетеси .
Ще з дитинства Леся полюбила український одяг,
невід’ємним елементом якого був і є вінок.
СЛАЙД5
Тут Леся в українському одязі – це
вишита сорочка(вишиванка) і віночок
зі стрічками.
- Діти, чи знаєте ви, що символізує
віночок зі стрічками?
(Він є оберегом
для кожної дівчини.)
- Скільки квіток має бути в українському
вінку?
(12 і кожна з
них є своєрідним символом і оберегом)
- Коли і у яких випадках плетуть вінок?
(Вінки на
Україні виплітають від ранньої весни до пізньої осені: на свято Івана Купала,
на Спаса, в знак любові і шани, на ювілеї.)
Ми
теж приготували вінок, який символізує щиру любов і шану до Лесі Українки, тому на уроці прикрасимо його кольоровими
стрічками, кожна з яких матиме свій
символ.
Отож розпочнемо нашу подорож , а відтак і плідну
працю.
ІІІ. Сприйняття нового матеріалу.
І зала «Родина»
(розповідає
вчитель під мелодію «Зима»
- За вікном зима. Ось у таку пору, 25 лютого 1871 року в
Новограді-Волинському(показати на карті) народилася Леся Українка (Лариса
Петрівна Косач). Виховувалася в сім ї Петра Косача та Олени Пчілки
(демонструється фото батьків ) СЛАЙД 7
Дитинство Лесі в основному пройшло в
с. Колодяжне,
серед чудової волинської природи.
– Якою ж була Леся в дитинстві? А, може, вона сама про себе розповість?
ІІ зала «Дитинство» СЛАЙД 8
Повідомлення учениці в українському
одязі від імені Лесі під «Мелодію серця» В. Моцарта
На шлях я вийшла ранньою весною
І тихий спів несміло заспівала…
СЛАЙД 9
Хоч мої батьки мали дворянське походження, проте
розмовляли у нашій сім'ї лише рідною українською мовою, яку я полюбила всім серденьком.
У дитинстві я
була жвавою і допитливою дівчинкою. Хоч звали мене
Лариса, та по-домашньому кликали Лося, а в п’ять років попросила, щоб мене називали Лесею. Вірші я почала складати рано. У
сім'ї особливо товаришувала зі старшим братом Михайлом
та молодшою сестрою Олею. «Ми разом бавилися, разом читали, разом вчилися,
разом розважалися...». А нас із братом навіть називали спільним ім’ям Мишолося.
Ми вигадували різні забави.
СЛАЙД 10
Одного разу з вішалки у кімнаті зник старий батьків
піджак. Перешукали скрізь, але не знайшли. Я заплакала і зізналася, що віддала його сліпому
кобзареві, який змерз
узимку. Батько не насварив мене, а сказав, що вчинила правильно і справедливо."
А в Луцьку я познайомилася з дівчинкою Марійкою. Та була із бідної сім'ї і батьки не мали за що навчати доньку. Тоді я
заходилася біля Марійчиної освіти. Через рік дівчинка непогано читала і писала. У нагороду за це батько Марійки зробив
мені металеві
саночки і, як тільки випав перший сніг, приніс їх. Я була дуже
щасливою. Називав мене він маленькою
вчителькою.
Завітаймо
до ІІІ зали «Таланти». СЛАЙД 11
Леся була надзвичайно здібною
дівчинкою. Ось послухайте: (Дівчинка
продовжує)
ЗВУЧИТЬ МЕЛОДІЯ ФОРТЕПІАНО №3
Ще зовсім маленькою, в 6 років, я навчилася шити і вишивати. Коли мені подарували нитки різного кольору і
гольничок, то я задумала вишити батькові сорочку. У нас була невеличка грядка і квітник, які ми з
сестричкою доглядали. Яких
тільки квітів не було у нас на клумбах!
Я гарно декламувала. Була від природи дуже музикальна,
любила співати й танцювати, швидко освоїла фортепіано. Я так зраділа,
коли батьки подарували мені фортепіано. Скільки насолоди дала мені музика. Я
любила твори Шопена, Бетховина, Шумана…
Вчитель: Леся брала уроки малювання у відомого художника –
професора
О.
Мурашка. Гарно, за словами матері, намалювала кілька олійних робіт («Мати і дитина»). СЛАЙД 12
1.
СТРІЧКА
Тож ми можемо
пов’язати першу стрічку на вінок шани. Якого кольору вона буде?
Звичайно, коричневого, що є символом землі. Тільки наша земля така щедра
на талановитих людей, серед яких і Леся Українка.
Отож літературну
діяльність Леся почала рано. У дев’ять років написала перший вірш «Надія» ,
присвячений тітці «Елі» (О. Косач), котра була заслана у Сибір за політичні
погляди.
Ні долі, ні волі у мене
нема,
Зосталася тільки надія
одна:
Надія вернутись ще раз на
Вкраїну,
Поглянути ще раз на рідну
країну,
Поглянути ще раз на синій
Дніпро, –
Там жити чи вмерти, мені
все одно;
Поглянути ще раз на степ,
могилки,
Востаннє згадати палкії
гадки…
Ні долі, ні волі у мене
нема,т
Зосталася тільки надія
одна.
2. СТРІЧКА
Слово вчителя: прикрасимо вінок рожевою
стрічкою, що є символом
оптимізму та сподівань на краще.
Вчитель. Коли
дівчині було тринадцять років, з’явився перший друкований вірш «Конвалія».
Мати,
відсилаючи вірші до друку, підписувала їх псевдонімом «Леся Українка» — що значить
«дівчина з України». Таким чином Олена
Пчілка назавжди поєднала долю Лесі з долею України.
Леся ще з
дитинства була старанною і здібною дитиною. Вона вивчила понад десять іноземних мов: російську,
білоруську, французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську,
старогрецьку, латинську.
Душею родинних
свят завжди теж була Леся. Але одного разу у сім'ю Косачів увірвалося горе. Ось як
про це згадує сестра Оля.
(Повідомлення
учениці від імені сестри Ольги під мелодію «Адажіо»)
– Це було в Луцьку. Дівчина із захопленням дивилася, як
здійснюється обряд Водохреща. Лесині валянки промокли вже наскрізь.
Дівчинка заслабла, у неї дуже боліла права нога, біль був нестерпний. Спочатку думали, що то
гострий ревматизм. Виявилося,
що то був туберкульоз кісток.
3. СТРІЧКА
Слово вчителя: прикрасимо вінок синьою стрічкою,
що є символом води і водночас нескореності, незламності людського духу.
І тут
наша наступна IV зала - «Подорожі» Слайд
13
Перша
подорож до Одеси відбулася, коли Лесі було сімнадцять років. З вікна поїзда
вона милувалася рідними краєвидами, а поетична уява рядок до рядка творила вірш
«Красо України, Подолля», що увійшов
до циклу «Подорож до моря».
Учень під мелодію «Самотній пастух»декламує:
Красо України, Подолля!
Розкинулось мило, недбало!
Здається, що зроду недоля,
Що горе тебе не знавало!
Онде балочка весела,
В ній хороші, красні села,
Там хати садками вкриті,
Срібним маревом повиті,
Коло сел стоять тополі,
Розмовляють з вітром в полі…
Красо України, Подолля!
Розкинулось мило, недбало!
Здається, що зроду недоля,
Що горе тебе не знавало!
Мелодія стихає
Розкинулось мило, недбало!
Здається, що зроду недоля,
Що горе тебе не знавало!
Онде балочка весела,
В ній хороші, красні села,
Там хати садками вкриті,
Срібним маревом повиті,
Коло сел стоять тополі,
Розмовляють з вітром в полі…
Красо України, Подолля!
Розкинулось мило, недбало!
Здається, що зроду недоля,
Що горе тебе не знавало!
Мелодія стихає
СТРІЧКА
Слово
вчителя: тож прикрасимо
наш вінок білою стрічкою, що є
символом чистоти.
ФІЛЬМ «ОБЛИЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ» 5.18
ХВ
Під час
перегляду фільму інформацію, яку для
себе учні вважають важливою, занотовують у зошити.
2. Гра «так – ні».
За допомогою
сигнальних карток вам треба дати відповіді на питання. «Так – зелена картка,
«Ні» - червона. Для цього об’єднаємо клас у дві групи. Право пов’язати першу
стрічку у вінок отримає представник тієї групи, яка більше дасть правильних
відповідей.
1.
Матір’ю поетеси була письменниця Олена
Пчілка. ТАК
2.
Леся Українка прекрасно грала на
фортепіано.ТАК
3.
Свій перший вірш Леся Українка написала
у 13 років.НІ
4.
Лікарями було поставлено діагноз «Туберкульоз кісток».ТАК
5.
Леся здобувала освіту в школі.НІ
6.
Для неї склав відповідну програму і був домашнім учителем дідусь.НІ
7.
Леся простудилася на Великдень.НІ
5 СТРІЧКА
Слово вчителя: ви добре попрацювали і можете
прикрасити вінок фіолетовою
стрічкою, що є символом розуму.
Отже, ми
з вами завітаємо до V зали «Поезія».
Підготовка
до сприйняття поезії
1. Вчитель: Усі ми родом з
дитинства. Ви ж ще знаходитеся в цьому чарівному безтурботному світі. Ми ж ,дорослі, живемо
тільки спогадами про нього.
Чи ж було безтурботним дитинство Лесі Українки?
Що згадує і чим переймається поетеса уже в дорослому віці? Про це вона говорить
у своїй поезії «Як дитиною бувало…»
Давайте це з’ясуємо.
«Ознайомлення з поезією «Як дитиною, бувало…» (виразне читання поезії
(вчитель або підготовлена учениця)
Як дитиною, бувало,
Упаду собі на лихо,
То хоч в серце біль
доходив,
Я собі вставала тихо.
«Що, болить?» – мене
питали,
Але я не признавалась –
Я була малою горда, –
Щоб не плакать, я
сміялась.
А тепер, коли для мене
Жартом злим кінчиться
драма
І от-от зірватись має
Гостра, злобна епіграма,
–
Безпощадній зброї сміху
Я боюся піддаватись,
І, забувши давню
гордість,
Плачу я, щоб не сміятись.
2.02.1897
3. Словникова робота Які слова є незрозумілими?
З’ясуємо їх лексичне значення.
Методичний коментар: назви слів вивішуються на дошці. Робота з термінами
виконується в зошиті.
Драма – напружений момент.
Епіграма – короткий сатиричний вірш,
здебільшого на адресу якої-небудь персони.
4. Робота над аналізом поезії ( прийоми
«Вільний мікрофон», «Вибіркове читання»)
– Який настрій викликала у вас
поезія?
– На скільки частин можна умовно
поділити ліричний твір? (на дві)
– Який образ в ліричному творі є
головним, центральним? (Образ ліричного героя)
Слово
вчителя: образ
ліричної героїні поезії Лесі Українки є складним і динамічним. Тому наше завдання – дослідити, як
змінюється характер ліричної героїні за її вчинками.
Аналіз образу ліричної героїні.
Робота з підручником
Роздати листки з таблицями.Чітко
визначити завдання - заповнити таблицю за графами
– Давайте з’ясуємо, про кого йде мова
у першій частині твору? (Лірична героїня – дитина. Маленька дівчинка)
– Через що вона страждає? (Через
фізичний біль)
– Зачитайте рядки з поезії, в яких
Леся Українка говорить про реакцію головної героїні на фізичний біль?(Як
дитиною, бувало, Упаду, собі на лихо, То хоч в серце біль доходив, Я собі
вставала тихо)
– Чому на запитання: «Що болить?»
героїня не зізнавалася у власних стражданнях? (Мала горду
вдачу)
– Які рядки свідчать про її горду
вдачу? («Що,болить ?»- мене питали , Але я не признавалась -Я була малою
горда,- Щоб не плакать, я сміялась)
– А ви можете терпіти тоді, коли це
неможливо?
– Про кого розповідає Леся Українка у
другій частині свого твору? (Лірична героїня – доросла людина)
– Про який «злий жарт» і про яку
«драму» йде мова? (Доросла жінка розуміє, що її хвороба є невиліковною. Та
життя триває, і зі своєю хворобою вона повинна навчитися, як жити далі)
– Як тепер про себе, свою вдачу
говорить лірична героїня? («… забувши давню гордість, Плачу я , щоб не
сміятись»)
– Чому вона тепер «плаче», щоб «не
сміятись»? про що свідчать ці рядки? Чи говорить це про те, що в неї немає сил
для боротьби і вона скорилася власній долі?
– Ці рядки в другій частині
протиставляються рядкам в першій («Щоб
не плакать, я сміялась», «Плачу я, щоб не сміятись»). Чому так говорить
лірична героїня?( Життя дорослої людини, її проблеми відрізняються від дитячих.
Тому треба вміти стримувати емоції, застерігати себе від необережного слова.
Лірична героїня, стримуючи гордість, плаче, щоб не сміятися над людськими
вадами).
Слово вчителя: Не виставляти напоказ свої почуття – це велике мистецтво. Отже, через багато
років лірична героїня залишається такою як у дитинстві: мужньою, сильною духом,
стриманою у виявленні почуттів та емоцій.
6.СТРІЧКА
Даний твір було написано поетесою у
1897 році у віці 26 років. Це прекрасний вік у житті кожної людини. Тож наступну пов’яжемо зелену стрічку. Вона символізує живу природу, красу та юність,
молодість людини.
Робота в зошитах
Дитина
|
Доросла
|
||
Риса характеру
|
Вчинок
|
Риса характеру
|
Вчинок
|
Стримана
Терпляча
Горда, не хоче завдавати клопоту іншим, щоб батьки
хвилювалися
|
«Упаду-вставала тихо», «не зізнавалась, щоб не плакать –
сміялась»
|
Витривала
Стійка
Схильна до всепрощення
Здатна забути про гордість
Уміє долати труднощі і перешкоди
|
«І забувши давню гордість, Плачу я, щоб не сміятись»
|
Слово вчителя: колись у далекому минулому грецький
мудрець-філософ Зенон проводив свої заняття в Афінах. Він говорив, що людина
має надавати перевагу розумові, а не почуттям серця, повинна мужньо і стійко
переносити життєві труднощі, негаразди. Так виник філософський напрям —
стоїцизм, а про людину, яка виявляла стійкість і мужність, незламність волі під
час життєвих випробувань, почали говорити, що вона має стоїчні риси характеру.
7.
Запис у зошити: стоїцизм
— риса характеру, що визначається стійкістю, мужністю, вмінням долати труднощі за
допомогою розуму...
·
–
Чи нагадує лірична героїня Лесю Українку? Чим саме?
(Прототип
персонажа (література, мистецтво, кінематограф) — конкретна особа,
факти життя або риси характеру якої покладені в основу образу персонажа.)
·
Прототипом ліричної героїні поезії
можемо вважати Лесю Українку Справді, саме таким стоїчним характером і володіла
видатна українська поетеса Леся Українка.)
– Як називається твір, який, по суті,
розкриває біографію самого автора? (автобіографічний)
8. Робота з літературознавчими термінами
Слово вчителя: погляньте у вікно. Сміливо почала
свою ходу зима.
Ви бачили , які сніжинки не схожі одна на одну, а наші ще більш особливі , але
по-своєму. На кожній записане завдання. Працюємо в групах.
Методичний коментар: дошка прикрашена сніжинками,
а на звороті розміщено слова-терміни. Учні по черзі підходять, знімають сніжинку, читають термін і дають йому визначення. Це терміни: тема, ідея,
епітет, метафора.
7 СТРІЧКА
Слово
вчителя: від поезій Лесі
Українки віє твердістю духу, вірою та оптимізмом, життєрадісністю. Ви добре впорались із цим завданням.
Прикрасимо наш вінок червоною стрічкою, що є символом оптимізму.
9. Ідейно-художній аналіз (робота
в групах)
Тема «Як дитиною бувало»: болючі
переживання поетеси з приводу власного здоров’я; намагання героїні боротися
через силу з хворобою, яка її спіткала в дитинстві.
Ідея «Як дитиною бувало»: уславлення
сили волі, терпимості, наполегливості дівчинки в боротьбі зі своєю хворобою.
10.
Аналіз художніх засобів твору
Слово вчителя: для виразності поезії, з метою створення
відповідного емоційного настрою важливе значення мають художні засоби.
Робота в зошиті: визначіть які художні засоби
використала Леся Українка в поезії «Як дитиною, бувало…» і впишіть до
відповідної колонки.
Орієнтовні записи в учнівських
зошитах:
Епітети,
|
Метафори
|
Злий жарт
|
«біль доходив»
|
Епіграма гостра, злобна
|
«зірватись має…епіграма»
|
Перевірка (фронтальна робота)
Висновок: Від поезій Лесі Українки віє твердістю духу,
вірою та оптимізмом, життєрадісністю. Такою і
є дана поезія.
Складання сенкану
Героїня
Маленька,
горда
Падає,
терпить, не признається
Щоб не
плакать – сміялась
Леся
Українка
Поезія Лесі Українки, учні виразно читають
1. «Хто вам сказав, що я слабка»
Хто вам сказав, що я слабка,
що я корюся долі?
Хіба тремтить моя рука
чи пісня й думка кволі?
Ви чули, раз я завела
жалі та голосіння, –
то ж була буря весняна,
а не сльота осіння.
2. «ГОРИТЬ МОЄ СЕРЦЕ»
Горить моє серце, його запалила
Гаряча іскра палкого жалю.
Чому ж я не плачу? Рясними сльозами
Чому я страшного вогню не заллю?
Хотіла б я вийти у чистеє поле,
Припасти лицем до сирої землі
І так заридати, щоб зорі почули,
Щоб люди вжахнулись на сльози мої.
3. В. ГАЙДАМАХА «СІМ СТРУН»(грає на гитарі
«Ніч яка місячна»)
Сім струн я торкаю,
струна по струні,
Нехай мої струни лунають,
Нехай мої співи літають
По рідній коханій моїй
стороні.
І, може, де кобза
найдеться,
Що гучно на струни
озветься,
На струни, на співи мої
негучні.
8 СТРІЧКА
Слово вчителя: прикрасимо вінок помаранчевою стрічкою, що є символом хліба і достатку.
Вчитель.
Прожила Леся Українка всього лише 42
роки й 33 з них плідно працювала на літературній ниві, а 30 змагалась із
хворобою. Але все життя вона дотримувалася правила: щоб не плакати, треба
сміятися. Цей вислів став крилатим.
- Як ви думаєте, чи можемо ми навести паралелі
із сучасністю? Чи є зараз у нас такі Лесі Українки?
- Відвідаємо
VІ залу «Лесі нашого часу» СЛАЙД 16
Маряна Савка - українська поетеса, дитяча письменниця, літературознавець, публіцист, головний редактор і
співзасновник «Видавництва Старого Лева».
Ліна
Костенко – у радянські часи брала активну участь
у дисидентському русі, за що
була надовго виключена з літературного процесу. Відмовилася від
звання Героя України
Сучасна література – поезія
Мар’яна Савка(АЛІНА)
УКРАЇНА
Країн багато на великій карті,
Та серед них — вона, твоя єдина.
Її люби і будь завжди на варті,
Бо це твоя земля, це Україна.
Вона така ж реальна і казкова,
Як мамина долоня, тепла й щира,
У неї в серці українська мова,
В її душі любов і світла віра.
Цвітуть в ній мальви, маки і левкої *1.
Хтось, може, скаже, що таких багато.
Але ти знай, що іншої такої
Не зможеш в цілім світі відшукати.
Країн багато на великій карті,
Та серед них — вона, твоя єдина.
Її люби і будь завжди на варті,
Бо це твоя земля, це Україна.
Вона така ж реальна і казкова,
Як мамина долоня, тепла й щира,
У неї в серці українська мова,
В її душі любов і світла віра.
Цвітуть в ній мальви, маки і левкої *1.
Хтось, може, скаже, що таких багато.
Але ти знай, що іншої такої
Не зможеш в цілім світі відшукати.
*1 Левко́й — пахуча садова
квітка, матіола
Вчитель.
Ліна Костенко
І жах, і кров, і смерть, і відчай,
І клекіт хижої орди,
Маленький сірий чоловічок
Накоїв чорної біди.
Це звір огидної породи,
Лох-Несс холодної Неви.
Куди ж ви дивитесь, народи?!
Сьогодні ми, а завтра – ви.
Ніна Матвієнко відеозапис «Колискової» Лесі Українки
«Місяць яснесенький»»
Любов Якимчук (Київ) ВІДЕО 01.50
РОЗКЛАДАННЯ
На східному фронті без
змін
скільки можна без змін?
метал перед смертю стає гарячим
а люди від нього холодними
скільки можна без змін?
метал перед смертю стає гарячим
а люди від нього холодними
не кажіть мені про якийсь
там Луганськ
він давно лише ганськ
лу зрівняли з асфальтом червоним
мої друзі в заручниках —
і до нецька мені не дістатися
щоби витягти із підвалів, завалів та з-під валів
він давно лише ганськ
лу зрівняли з асфальтом червоним
мої друзі в заручниках —
і до нецька мені не дістатися
щоби витягти із підвалів, завалів та з-під валів
а ви пишете вірші,
красиві, як вишиванка
ви пишете вірші ідеально гладенькі
високу поезію золоту
про війну не буває поезії
про війну є лише розкладання
лише літери
і всі вони — ррр
ви пишете вірші ідеально гладенькі
високу поезію золоту
про війну не буває поезії
про війну є лише розкладання
лише літери
і всі вони — ррр
Первомайськ розбомбили на
перво і майськ —
безкінечно маятись наче вперше
знову там скінчилась війна
але мир так і не починався
безкінечно маятись наче вперше
знову там скінчилась війна
але мир так і не починався
а де бальцево?
де моє бальцево?
там більше не родиться Сосюра
уже більше ніхто з людей не родиться
де моє бальцево?
там більше не родиться Сосюра
уже більше ніхто з людей не родиться
я дивлюся на колообрій
він трикутний, трикутний
і поле соняхів опустило голови
вони стали чорні й сухі, як і я
вже страшенно стара
і я більше не Люба
лише ба
він трикутний, трикутний
і поле соняхів опустило голови
вони стали чорні й сухі, як і я
вже страшенно стара
і я більше не Люба
лише ба
22 серпня 2014
Лесі
нашого часу – це люди, які продовжують велику справу Лесі Українки.
Вчитель
- А зараз та зала, якої ви чекали досить
довго. Зараз ми побуваємо у ролі поетів і покажемо свої здібності у складанні
віршів. Може, Лесині твори, її життя надихнуть вас на літературну творчість, і колись ви
станете такими ж відомими, як і вона.
VІІ зала «Проба пера» - учні читають свої поезії.Слайд 18
VІІІ зала « ПАМ ЯТЬ - Повідомлення «Чи знаєш ти, що ...»
СЛАЙД
18
Пам'ятники поетесі встановлено в с. Колодяжному, м. Києві, Луцьку, Новограді -
Волинському, Ялті, Сурамі, Клівленді (США), Торонто ( Канада ).
200
гривень – українська купюра, на якій зображена Леся Українка.
Фабрика
одягу в Рівному названа на честь Лесі Українки.
Університет у м. Луцьку носить її ім’я.
1970 р.
астероїд (між орбітами Марса та Юпітера) названо на честь Лесі Українки – Леся 2616.
А ще
багато вулиць майже у кожному місті чи селі.
IV. Рефлексія.
Ми
завершили нашу подорож. Та у кожному музеї є книга відгуків. Тому вам завдання
написати відгук у формі есе. Що ви можете записати у цю книгу?
У музеї
я дізнався(лася) про…
Мене
зацікавили оглядини зали…
Хотіла б
(хотів би)(більше дізнатися…
Слово вчителя: вважаю, ми сьогодні працювали
наполегливо і ефективно. Тому вплітаємо у вінок шани останню жовту стрічку –
символ ваших знань, здобутих наполегливою, плідною працею, символ успіху, а також
символ сонця, щоб завжди у нашому житті були і світло, і
тепло. Пам’ятайте, діти , що шлях до знань, до слави нелегкий, тернистий. Треба
знаходити у собі силу волі, щоб здолати життєві перешкоди, щоб розвинути свої
здібності і таланти.
Як Леся, любіть ви Вкраїну свою,
Й червону калину в зеленім гаю,
Під спів соловейка світанки
стрічайте,
Як квітки у полі ви всі розквітайте,
Складайте вірші про красу України,
І Лесині вірші вивчайте сумлінно.
Чи досягли ми мети уроку? Чи виконали
завдання, які ставили перед собою?
Самоооцінювання
Методичний коментар: на аркуші
впишіть ваше ім’я та прізвище.
Навпроти пункту №1 «Виконання
тестового завдання»у графі «Кількість балів» зазначте одержаний бал.
Проставте позначку «+»або «-» у графі
«Результат роботи».
За кожен «+» проставте 1 бал у графі
«Кількість балів».
Підрахуйте загальну суму балів.
Виставить бал у бланк самооцінки та у щоденник
Прізвище та ім’я
|
|||
№
|
Завдання, виконане під
час уроку
|
Результат роботи
|
Кількість балів
|
1
|
Виконання тестового завдання
|
|
|
2
|
Знаю основні факти з біографії Лесі
Українки
|
|
|
3
|
Знаю художні засоби та вмію їх
визначати в художньому творі
|
|
|
4
|
Умію визначати тему та ідею твору
|
|
|
5
|
Умію характеризувати ліричного
героя
|
|
|
6
|
Умію узагальнювати, робити висновки
|
|
|
Загальна кількість балів
|
|
|
V. Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять поезію «Як дитиною
бувало» (всі учні); написати лист Лесі, висловивши свої побажання чи прохання
або намалювати ілюстрацію до віршів; навчитися виразно читати поезії «Мрії»,
«Тиша морська».
(Оцінювання).
ВИСНОВОК:
Асоціативне гроно «Леся Українка»
Немає коментарів:
Дописати коментар