Тема: Колізія морального й національно – культурного вибору в образах синів Тараса Бульби. Вплив
творчості М. Гоголя на розвиток українського письменства
1.
Гостра
суперечність, зіткнення протилежних сил, інтересів, переконань, мотивів,
поглядів, прагнень, джерел конфліктів та формування протистоянь.
2. Зображення
життєвих конфліктів і боротьби в художньому творі.)
Мета: розкрити силу характеру Остапа і причини
трагедії Андрія; розвивати навички співставлення та порівняння персонажів,
переказу, усне зв'язне мовлення, усне словесне малювання; намагатися формувати
уявлення про сильну особистість, виховувати любов та цікавість до історії
України, до її минулого
Обладнання: ілюстрації Є. Кібрика , Д. Шмарінова
,світлини з фільму В. Бортко
« Тарас Бульба » , комп'ютерна
презентація « Остап і Андрій: два брати , дві долі»,булава, уривок з історичної
пісні про Саву Чалого, виставка учнівських малюнків, червоні кружечки, які
видаватиму за правильні відповіді.
Тип уроку :
урок – презентація
Остапові, здавалося, на віку
судилася
бойова путь і трудна наука
вершити
воєнні справи.
М.
В. Гоголь , « Тарас Бульба»
І це добрий – ворог би не взяв
його!
Вояка! Не Остап, а добрий,
добрий
Вояка!
М. В. Гоголь , « Тарас Бульба»
Перебіг уроку
І.
Актуалізація опорних знань учнів
Уч. – Добрий
день! Ми з вами ще на один урок поринемо у далекі часи, за яких відбувалися
події повісті М. Гоголя « Тарас Бульба». Нам треба потрапити на Січ. Для
цього ви повинні добре знати інформацію про Січ і відповісти на запитання.( По
одному запитанню на учня)
1. Хто був першим кошовим Запорізької
Січі?( Дмитро Вишневецький або Байда. Він походив з роду давніх
українських князів з Волині, з міста Вишнівця. Йому подобалися войовничі козаки
, і він близько 1550 року прибув на Січ, де був обраний кошовим отаманом.)
2. Яких інших відомих січових отаманів
ти знаєш? (Іван Підкова, Самійло Зборовський, Северин Наливайко)
3. Що собою являла Січ? ( Велика площа
на Хортиці, довкола якої розміщалися хатки, так звані « коші» або «курені».
Вкриті вони були очеретом або кінськими шкурами. У такому курені жив один
курінь з курінним отаманом. Окрім куренів , були на Січі й склади зі зброєю, з
гарматами, човнами та харчами. Вони охоронялися сторожею. Посередині стояла
невелика церква Св. Покрови, пишно оздоблена зсередини золотом і
сріблом)
4. Як одягалися козаки? ( Дуже просто:
У грубу сорочку, кирею(довгий плащ без рукавів). За широким поясом носили
пістолі й люльку, через плече – торбинку з харчами й кулями, а до пояса чіпляли
порошницю з порохом.)
5. Що їли козаки? ( Сушену рибу й
печене м'ясо, риб'ячу юшку, пекли сухарі із пшеничної муки)
6. Чи були жінки на Січі? (Не було, і
ніхто не мав права її мати, навіть отаман. За це грозила смертельна кара. В
одружених козаків жінки жили на селі або на хуторах. Козакам дозволялося жити
вдома лише взимку, коли не було походів)
7. Як ділилося січове військо? ( На
полки по 500 чоловік. Полк мав 5 сотень по 100 чоловік. Сотня мала 10 десятків
куренів по 10 чоловік.)
·
Отож рухаємося далі
ІІ.
Оголошення теми уроку. Слайд №1.
Мотивація
навчальної діяльності. Слайд №2.
Розподілити
слова по двох групах:
Мужність
знеславлення
Вірність
обов'язку
зрада Вітчизни
Героїзм
зрада віри
Стійкість
переконань
запальність
Любов до
Батьківщини
гарячковість
Мета, робота
з епіграфами. Слайди №3, №4.
Прочитайте
епіграфи. Чи однаково характеризує Тарас Бульба своїх синів?( Тараса тривожила
запальність Андрія, хоча й лицарську доблесть молодшого сина він також
бачив . Але виділяв батько Остапа )
ІІІ.
Опрацювання нового матеріалу.
1. Вікторина « Що ти знаєш про синів
Тараса Бульби?» . Слайд №5
1. Де навчалися Остап і Андрій?(У
київській академії. )
2. Скільки років їм було, коли їх туди
віддали? (12)
3. Як вони добиралися додому на
канікулах? (Пішки, оскільки школярам заборонялося їздити верхи , та й коней у
них не було.)
4. Коли Тарас послав їм коней? (Тоді,
коли сини закінчили академію.)
5. Кому з братів належать слова: «За
кривду не подивлюся й не поступлюся ні перед ким»? (Остапові.)
6. Про кого із синів старий Тарас
сказав: «Добрий буде козак!»?(Про Остапа.)
7. Кого із своїх синів тарас назвав «
мазунчиком »? ( Андрія.)
8. Де Тарас поклав спати своїх синів? (
Надворі.)
9. Через скільки днів Остап і Андрій
поїхали на Січ? ( Наступного дня.)
10.
З яким
настроєм покидали вони домівку? ( Молоді козаки їхали смутно й стримували
сльози, боячись свого батька.)
2. Портретна характеристика братів.
Слайд №6.
Знайдіть у 5
главі повісті описи зовнішності героїв. Чим вразила вас портретна
характеристика Остапа і Андрія?(Обидва хлопці були гарні, міцні, але у Андрія
ніжніші риси . Поступово їхні обличчя з м'яких юнацьких стали
грізними і мужніми. За один місяць юнаки зовсім переродилися із пташенят,
опірилися, загартувалися у чоловіків . )
Розгляньте
на слайді № 6 ілюстрації Є. Кібрика , Шмарінова ( портрети братів ) та світлини
з фільму В. Бортка « Тарас Бульба», де зображені Остап і Андрій. Чи співпадає
авторське уявлення з уявленням названих митців? Думку
обґрунтуйте.(Співпадають. І на портретах і на світлинах ми бачимо мужній,
задумливий погляд Остапа та його силу; Андрій також рішучий, але погляд у нього
замріяний і на вустах ледь помітна посмішка. )
3.
Навчання в
академії. Слайд № 7, 8.
Визначаємо риси характерів братів під час
навчання.
Остап:
Андрій:
Впертість
Спритність
Наполегливість
Хитрість
Вірність
товаришам
Вміння викрутитись з будь- якої ситуації
Прямодушність
Живіші почуття
Доброта,
старанність у навчанні Легкість у
навчанні
4. Перебування на Січі.
Слайд № 9. Перекажіть текст повісті
за поданим планом. До пункту 5 додаткове завдання: у 5 главі знайдіть опис
поведінки братів у бою. Чи відрізнялася вона? (Так. Остап порівнюється з левом.
Він швидко обдумував кожен крок, швидко приймав рішення. Андрія вабила музика
куль і мечів. Але він не обмірковував нічого попередньо) Хто був більш
поміркованим? (Остап)
5. Шлях Андрія до зради. Слайд № 10.
Проаналізуйте душевний стан Андрія, звернувши увагу на виділені слова.(«Вона
вмирає з голоду» - потрібно діяти, йти, не роздумуючи. Любов відгороджує його
від товаришів, від батька, від брата, від Батьківщини. Андрій виривається із
запорізького кола. Душевний стан його складний.) Чи вагався він перед тим як
піти з татаркою? («Багато різних думок збудилося й спалахнуло в молодих грудях
козака»,- пише Гоголь. Напевне, вагався, але кохання до полячки перебороло ці
вагання.) З ким порівнює автор Андрія і чому? ( Хоч Андрій і був у бою проти
своїх товаришів найгарніший, але автор порівнює його з хортом. В цьому
проявляється зневага Гоголя до героя – зрадника.)
Мозкова
атака: чому Андрія не зупинили Тарас і Остап, які прокинулися під час того, як
він збирав для панночки харчі? ( Тому, що їм просто не могло спасти на думку,
що Андрій може перейти на бік ворога.)
6. Смерть Андрія. Слайд № 11.
Чому Гоголь говорить, що загинув козак, пропав для козацького лицарства ?(Бо
Андрій скоїв найстрашніше: зрадив батьків, Січ, вітчизну, віру, товаришів.)
Чому під час останньої зустрічі з батьком перед стратою Андрій був
зляканим? (Бо бачив рішучість батька і здогадувався про свою подальшу
долю.)
Чи покаявся
Андрій перед смертю? ( Ні, бо промовив останнім не ім'я матері , а
полячки. )
7. Характеристика Остапа. Слайд № 12.
Перекажіть від імені першої особи за поданим планом події, що трапилися з Остапом.
Які риси характеру Остапа ви можете назвати?( Вірність обов'язку, сміливість,
героїзм, витривалість. Автор порівнює героя з яструбом, що сміливо ширяє
в небі.)
8. Як поводив себе Остап під час
страти? Слайд № 13. Зачитайте з тексту. ( «Остап зносив муки й катування як
велетень. Ні крику, ні стогону не було чути навіть тоді, коли стали перебивати
йому на руках і на ногах кості, коли жахливий хрускіт їх почули серед мертвої
юрби… ніщо , схоже на стогін, не вирвалося з уст його, не здригнулося обличчя
його.») чому під час страти він згадав батька, а не матір? (Бо спогади про
матір ослабили б його. А Остапові необхідна була підтримка твердого мужа, який
би розумним словом втішив його під час смерті.)
ІV. Підсумок
Слайди № 14, № 15. Рефлексія.
Розгляньте
схему і скажіть,хто винен у смерті Андрія? (Він сам, бо це його вибір.) Чи
можете назвати позитивні риси Андрія? ( Так, він здатен на сильні почуття,
вірний у коханні, співчуває голодуючим. Але він зрадник.) Чи виправдовуєте ви
вчинок батька? ( Він діяв по суворим законам військового часу: зрадника
покарано на смерть, не зважаючи на те, що це рідний син.)
Як
пов'язаний образ Андрія з уривком цієї історичної пісні?
Не схотів же той Сава козакам служити,
Відклонився до ляшенків
В Польщу паном жити.
Та схотів же той Сава
Слави залучити,
Став козаків – запорожців
По степах ловити.
(Образ
Андрія перегукується з
образом Сави Чалого, бо він також зрадив Батьківщину, віру, товаришів.)
Чи вважаєте
ви життя Остапа героїчним?(Так, він боровся сміливо з ворогами і помер за
вітчизну та віру. Це також його життєвий вибір.)
Х то ж синів
Тараса Бульби віддався « справжньому ділу»? (Остап.)
У чому
полягає драматизм повісті? (Автор описав дуже складний історичний період 15
століття. Драматичними є і зображення образів Остапа і Андрія. Складний
жорстокий час, складні стосунки, складні характери.)
Визначимо
головну ідею повісті. (Це вірне служіння Батьківщині, відданість їй до
останнього подиху.)
ВПЛИВ М.В.ГОГОЛЯ НА
УКРАЇНСЬКУ ТА РОСІЙСЬКУ ЛІТЕРАТУРИ
Купрата Надія Ярославівна
Твори
Гоголя живили і будуть живити багато наступних поколінь, бо “либонь тепер
стоїть діло інакше, - писала у своїй передмові до перекладів творів Гоголя
Олена Пчілка. - Знайшлось би кому переказати твори Гоголеві по-українськи і
єсть для кого!” [11 * с.4].
Переклади
письменниці, на наш погляд, є найбільш вдалими, бо авторка прекрасно знала мову
полтавця Гоголя, звичаї і традиції, які оточували обох письменників з
дитинства. І сама Олена Пчілка признавалася, і до “ні над одним із своїх
оригінальних писань я не трудилась так много, дбаючи про добірності можливу
красу мови, як у тих перекладах” [11, с.4].
У
творах Гоголя було все: і любов, і зрада, і щастя, і горе, і розпач, і зневага,
і щира приязнь - усе, що вміщається і живе в душі людини. Він так умів
“наперчити”, “підсолодити”, влити келих любові і капнути краплю отрути, що весь
цей емоційний чуттєвий “коктейль" одним духом випивав читач, хміліючи від
українських ночей, від сили-силенної
почуттів, які переповнювали йому груди. 1 причина, певно, не тільки в тому, що
Гоголь від природи знав міру і “перченому”, і “солодкому”, умів тримати той
невидимий баланс між добром і злом і у творах, і у кожному герої, що не
обрікало його твори на суто романтичні і “возвышенные" і не ставило в
розряд трагіко-песимістичних, а, може, основна причина успіху і невмирущої
слави його ще й у тому, що в душі, письменника завжди жила і квітла Україна і
він сам був тим українцем, у якому бурхливо кипить, нестримно вирує, ніжно дише
і полум’ям горить життя.
Оцінювання
учнів.(Врахувати кількість отриманих учнями кружечків).
Що не
сподобалося вам сьогодні на уроці?
V. Д/ З. Зібрати матеріал до твору за
творами Гоголя та поетів-романтиків.
Немає коментарів:
Дописати коментар